Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov Potkana

14. 4. 2010

Rozhodli jste se, že obohatíte svůj život o čtyřnohého ocasatého kamaráda? Jste si vědomi co všechno takový potkan obnáší? Jste na jeho příchod připraveni?

Pak Vám gratuluji…brzy se z Vás stane potkaní závislák J 

Máte hned několik možností jak potkánka získat.

1) zverimex – tak začínala většina  z nás. Před několika lety v podstatě ani moc jiných možností nebylo. Naštěstí dnes už je tomu jinak. Proto pokud je to jen trošku možné zverimexu se vyhněte.

- nejistý původ – potkani ze zverimexů často pochází z úzkého příbuzenského krytí, na které je vázáno větší riziko vrozených chorob

- horší zdravotní stav – všenky, svrab, nachlazení, zápal plic, viroza,…..

- potkani ze zverimexu nejsou ochočení, mohou mít špatnou zkušenosti s člověkem… budou si na Vás déle zvykat, mohou kousat,……

- nevíte přesné stáří … nebezpečné hlavně pro začínající chovatele

- nevíte povahu a zdravotní stav rodičů a předků

- samička bývá často březí

+ velmi nízká cena …. 15 – 40 Kč 

2) chovatel – hadař .. v podstatě stejné jako zverimex s tím rozdílem, že vidíte podmínky chovu, při trošce štěstí uvidíte matku mláďat. Otec většinou neznámý. Nevíte datum narození, nedostanete žádné informace o předcích. 

3) chovatel – množitel … asi to nejhorší co Vás může potkat. Tento člověk si říká chovatel, ale se skutečným chovatelem má jen velice málo společného. Množí potky atraktivních barev a variet, většinou má odchovy bez PP, nezajišťuje chovatelský servis, není schopen Vám v případě potřeby poradit.

4) chovatel .. rozhodně nejlepší způsob jak získat potkánka. V dnešní době je chovatelská základna široká a stále se rozrůstá. Chovatel musí být schopen Vám poradit, máte jistotu že z vašeho nového potkánka vyroste skutečně to co má – barva, varieta,..

Při odběru uvidíte oba rodiče, často i některého z prarodičů,praprarodičů. Prohlédnete si v jakých podmínkách potkánek vyrůstal, uvidíte jeho sourozence. Dostanete spoustu informací co se krmení týče. A hlavně dostanete potkánka zvyklého na lidi a zdravého. 

U chovatele můžete narazit na  potkany s PPpotkany s výpisem předků (rodokmenem).

Výpis předků je pouze informativní, pro registrace, výstavy apod. nemá žádnou hodnotu!!! Nesmí na něm být uveden název chovatelské stanice ! ( to bohužel chovatelé často porušují)

Průkaz původu (PP) dostanou mláďata, která mají oba rodiče registrované – tj. oba rodiče odpovídají standardu. Mláďata s výpisem předků mají registrovaného jednoho nebo žádného rodiče. Tady je na místě se zeptat proč nejsou rodiče registrovaní – často je to proto, že neodpovídají standardu rozložením znaků (např. bílý znak u berkshire není tak velký jak by měl být apod.). To nemá žádný vliv na vašeho budoucího mazlíčka  a pokud chcete potkánka pouze na mazlení, mláďata s výpisem předků jsou pro Vás dobrou volbou. Někdy nejsou potkánci registrovaní ze závažnějších důvodů jako je  agresivita, příbuzenské krytí, špatný zdravotní stav apod.… a na to je třeba dát si pozor. U potkanů bez PP se nepředpokládá že budou použiti k dalšímu registrovanému chovu !!! Potkani bez oficiálního PP se od 1.4.2007 NEREGISTRUJI ! Registrují se pouze zvířata z vrhů zapsaných v knize vrhů !

Pokud chcete zkusit výstavy nebo chcete odchovávat mláďata je důležité vybrat si mládě s PP (= po obou registrovaných rodičích, zapsané v knize vrhů - tj. na PP je oficiální klubová hlavička a číslo vrhu VPL xxx/rok ). PP mohou vydávat pouze chovatelé, kteří jsou členy ČSCH – konkrétně Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců pod kterou potkani spadají.

Pokud se chcete stát chovatelem je postup takový:

1)      vyberete si mládě s PP, které má předpoklady na registraci (zkušený chovatel vám určitě rád poradí)-tj. co nejvíce se přibližuje standardu, pozor! ne každé mládě s PP je vhodné k registraci !!! Je třeba se poradit nebo nastudovat standard!

2)      stanete se členem ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců … vše potřebné najdete na http://www.klubmorcat.cz/  Podáte přihlášku,zaplatíte roční členský příspěvek, počkáte na schválení názvu Vaší chovatelské stanice a toť v podstatě vše.

3)      Zajdete s Vaším potkánkem na registraci … registrační řád a vše potřebné získáte vstupem do klubu. Potkánci se registrují od věku kolem 3 měsíců a při dosažení požadované váhy – samičky 300g ( fuzz 250g), samečci 350g (fuzz 300g). V současné chvíli registrují Iveta Kendíková (Praha,Jíčín), Lenka Holasová (Hradec Králové,Turnov) a Martina Čermáková (Brno).

Pokud Váš potkan odpovídá standardu (najdete ho na výše uvedených stránkách klubu) dostane do PP registrační číslo.

Mezi zásadní chyby patří :

- bílá brada u berkshire potkánků ( bílou bradu mohou mít pouze variegated potkánci)

- bílé "ponožky" u solid potkanů ( tolerují se bílé prstíky)

- u bareback, capped  barevné fleky (flíčky) na zádech

- berkshire který má na bříšku jen malý puntík

- barevné flíčky na břiše u hooded, bareback,... potkanů

- "smailíci" - bílý znak ve tvaru úsměvu zejména u variegated potkanů

pokud má potkan některou z těchto chyb na registraci ani nechodte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář